تبلیغات
دانستنی ها - ماده 104 فصل چهارم از باب سوم ؛ مالیات بر درآمد مشاغل
 
دانستنی ها
نیاز نیست خیلی متفاوت باشی، فقط خوب باش، خوب بودن خودش به اندازه کافی متفاوت هست...!

مادة 104ـ وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی‌، شهرداریها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها وکلیة اشخاص حقوقی ‌اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی و اشخاص موضوع بند (الف‌) مادة ‌(95) این قانون مکلف اند در هر مورد که بابت حق‌الزحمةپزشکی‌، هزینه‌های بیمارستانی و  آزمایشگاهی و رادیولوژی ‌، داوری‌، مشاوره‌، کارشناسی‌، حسابرسی‌، خدمات مالی و اداری‌، نویسندگی‌، تألیف و تصنیف‌، آهنگ سازی‌، نوازندگی و هنرپیشگی و خوانندگی‌، نقاشی و دلالی و حق‌العمل‌کاری‌، هر گونه حق الزحمه یا کارمزد ارائة خدمات به استثنای کارمزد پرداختی بهبورسها، بازارهای خارج از بورس و کارمزد معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس بانکها، صندوق تعاون و مؤسسات اعتباری غیربانکی مجاز، امور مربوط به نظافت ‌اماکن و ابنیه‌، اجارة ماشین ‌آلات اداری و محاسباتی‌، کلیة خدمات و ارتباطات رایانه‌ای‌، اجارة هر نوع وسایل نقلیة موتوری زمینی‌، هوایی و دریایی‌، ماشین‌آلات ‌و کارخانجات و سردخانه‌ها، انبارداری‌، نگاهداری و تعمیر آسانسور و شوفاژ و تهویة مطبوع‌، هر نوع کار ساختمانی و تأسیسات فنی و تأسیساتی‌، تهیة طرح ساختمانها و تأسیسات‌، نقشه‌کشی‌، نقشه ‌برداری‌، نظارت و محاسبات فنی‌، قرارداد حمل و نقل و وجوهی که بابت حق‌نمایش فیلم به هر عنوان پرداخت می‌کنند پنج درصد آن را به عنوان ‌علی‌الحساب مالیات مؤدی (دریافت‌کنندگان وجوه‌) کسر و ظرف ‌سی روز به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز و رسید آن را به مؤدی تسلیم نمایند و همچنین ظرف همین ‌مدت مشخصات دریافت کنندگان را  با ذکر نام  و نشانی آنها به ادارة ‌امور مالیاتی ذیربط ارسال دارند.

تسهیلات اعطایی بانکها از طریق  قرارداد جعاله در امور مربوط ‌به کشاورزی و تعمیر و تکمیل یک واحد مسکونی مشمول کسر 5% مالیات علی‌الحساب موضوع این ماده نبوده و در این‌گونه موارد بانکها مکلف اند رونوشت قرارداد جعالة تنظیمی با عامل را ظرف ‌سی روز از تاریخ انعقاد قرارداد به ادارة امور مالیاتی ذیربط ارسال ‌دارند.

تبصرة 1 ـ در مورد انجام امور مربوط به این ماده چنانچه ‌قراردادی تنظیم گردد کارفرما مکلف است ظرف سی روز از تاریخ ‌انعقاد قرارداد رونوشت آن را به ادارة امور مالیاتی محل با اخذ رسید تسلیم نماید.

تبصرة 2 ـ در مواردی که منابع درآمد مذکور در این ماده کلاً از پرداخت مالیات معاف باشد کسر علی‌الحساب مالیات به شرح فوق به شرط استعلام  قبلی و کسب نظر ادارة امور مالیاتی محل منتفی‌است‌.

تبصرة 3 ـ در مواردی که وجوه مذکور در این  ماده در صندوق دادگستری و امثال آن تودیع و یا وسیلة مراجع اجرایی وصول و ایصال می‌گردد تودیع‌کننده مکلف به کسر مالیات نخواهد بود و انجام تکالیف مقرر در این ماده به عهدة متصدیانی خواهد بود که‌دستور پرداخت وجوه مذکور را صادر می‌کنند.

تبصرة 4 ـ در مورد قراردادهای پیمانکاری موضوع مادة (76) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفندماه 1345 و اصلاحیه‌های ‌بعدی آن که پیشنهاد آنها  قبل از تاریخ تصویب این قانون باشد کارفرما مکلف است طبق مقررات مادة مذکور عمل نماید.

تبصرة 5 ـ سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان دی ماه هر سال ‌فهرست سایر مواردی را که باید از آغاز سال بعد به امور مصرح دراین ماده اضافه شود، از طریق درج آگهی در روزنامه رسمی و یکی ازروزنامه‌های کثیرالانتشارکشور اعلام خواهد کرد.

تبصره 5 الحاقی: موارد مشروحه ذیل از ابتدای سال 86 برای اشخاص مذکور در صدر این ماده لازم الاجرا می باشد.

1-خدمات تعمیر ونگهداری هر نوع وسائل نقلیه موتوری زمینی، هوایی، دریایی و ریلی، ماشین آلات و تجهیزات اعم از اداری وغیره که به موجب قرارداد انجام می شود.

2- خدمات اسکان کارکنان دستگاه ها ومؤسسات دولتی وغیر دولتی در هتلها وسایر اماکن به همراه خدمات جانبی که به موجب قرارداد انجام می شود.

3- خدمات آموزشی از هر قبیل.     

4- خدمات نمایشگاهی به منظور استفاده از تسهیلات و امکانات جانبی نمایشگاه.

5- خدمات بیمه ای(اعم از درمانی و بهداشتی).

6- هر نوع خدمات مذیریت.

7- خدمات نگهداری فضای سبز.

8- خدمات بسته بندی(هرنوع محصول به هر شکل وبا هر نوع جنس).

9- حق الزحمه پرداختی بابت ارائه خدمات پشتیبانی و همچنین بهره برداری از تأسیسات و تجهیزات پایانه های بار و مسافر به مؤسسات مربوطه اعم از ریلی، فرودگاهی و پروازی، بندری و پایانه ای زمینی.

10- هرگونه حق الزحمه بابت تصفیه وتبدیل قند وشکر.

11- حق الزحمه پرداختی بابت استفاده از تجهیزات وتأسیسات مخابراتی.

تبصرة6 ـ سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند در صورت ‌خودداری پرداخت کنندگان وجوه موضوع این ماده از انجام تکالیف ‌مقرر، به آنها مراجعه و پس از رسیدگی‌های لازم‌، مالیات متعلق را مطالبه کند. در صورت استنکاف آنها از پرداخت‌، از طریق عملیات ‌اجرایی موضوع فصل نهم از باب چهارم این قانون‌، مالیات را وصول و در مورد کلیة دستگاههای اجرایی دولت‌، نهادهای عمومی ‌غیر دولتی و سایر سازمانها و مؤسساتی که به نحوی از اعتبارات ‌دولتی استفاده می‌کنند و همچنین سایر دستگاههایی که شمول ‌قانون بر آنها مستلزم ذکر نام یا تصریح نام  است‌، از حساب بانکی‌آنها برداشت کند.

 

ماده 104 براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی شماره 26060/22 مورخ 16/05/1391 به شرح زیر اصلاح گردید:

 

در ماده (104) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 03/12/1366و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، عبارت «پنج درصد (5%) آن به عنوان علیالحساب مالیات مؤدی (دریافتکنندگان وجوه) کسر و ظرف سی روز «حذف و عبارت» سه درصد (3%) آن به عنوان علیالحساب مالیات مؤدی (دریافتکنندگان وجوه) کسر و تا پایان ماه بعدی، جایگزین می‌گردد.

 

 

نوع مطلب : قوانین بیمه و مالیات (Tax and insurance laws)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :